رهبری مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف
مرکز فرهنگی و پژوهشی اوقاف

نقد و بررسی انیمیشن «پسر پاگنده»

به نام خدا

لباسی از جنس پاگنده

نقد و بررسی انیمیشن «پسر پاگنده»

علی خانمرادی

روزنامه‌ها و مجلّات خارجی هر چند وقت یک بار خبری در مورد دیده شدن یک موجود عجیب منتشر می‌کنند که توسّط کسی که آن را دیده، عکس یا فیلم کوتاهی از آن موجود وحشتناک گرفته شده؛ امّا متأسّفانه آن عکس یا فیلم چندان قابل تشخیص نیست. با وجود این، آن‌ها فکر می‌کنند موجودی که دیده‌اند پاهایی بزرگ و بدنی پر از مو دارد و در یک چشم به هم زدن از جلوی چشم آدم عبور می‌کند.

این خبرها و عکس‌ها هیچ وقت به صورت واقعی ثابت نشده و کسی نتوانسته درستی حرف خود را به دیگران ثابت کند؛ امّا تا دل‌تان بخواهد مورد‌های دروغ و غیرواقعی در این باره وجود داشته؛ مثلاً کسی با هدف کلاه‌برداری یا ترساندن کسی دیگر یا برای جذاب کردن مطالب نشریه خود و فروش بیش‌تر آن و هر دلیل دیگر، دست به انتشار چنین دروغ‌های شاخداری می‌زند. جالب آن‌جاست که وقتی یک دروغ، بارها تکرار می‌شود، کم‌کم مردم شروع به باور آن می‌کنند و اگر کسی در یکی از شهرهای آمریکا یا اروپا، صبح از خواب بیدار شود و بگوید یک «پاگنده» را در حال خوردن هات داگ دیده است تقریباً بسیاری از مردم حرف او را باور می‌کنند.

انیمیشن 92 دقیقه‌ای «پسر پاگنده» سال 2017 در نوع کُمدی، سرگرم‌کننده توسط سازندگان فرانسوی و بلژیکی ساخته شد و بیش از سی میلیون خرج روی دست تهیه‌کننده گذاشت که البته با فروش خوبی که داشت توانست سازندگانش را راضی کند.

درباره‌ی انیمیشن پسر پاگنده خیلی حرف‌ها می‌شود زد؛ از جمله این‌که چرا سازندگان فیلم این‌قدر اصرار دارند به یک موضوع تکراری بپردازند؟ و چرا حدّاقل وقتی دست به چنین اقدامی می‌زنند کمی خلّاقیت به آن اضافه نمی‌کنند تا بیننده را حدّاقل به میزان اندکی راضی نگه دارند؟ و این که جدای از کلیشه‌ای و تکراری بودن موضوع، شخصیّت‌پردازی، فضاسازی و ماجراهایی که اتّفاق می‌افتد نیز چندان جالب و جذاب نیست؛ البتّه اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم و هی توی سر فیلم نزنیم، باید به این نکته هم بپردازیم که قطعاً کسانی که نسخه سه‌بعدی فیلم را تماشا کرده‌اند، لذّت بسیار زیادی از تصاویر آن برده‌اند. تصاویر و تکنیک‌های انیمیشن‌سازی و کیفیّت کار، جای تحسین و آفرین دارد و گویا شرکت سازنده و دو کارگردان خوب آن، بیش از هر چیز به کیفیّت تصاویر و تکنیک‌های ساخت انیمیشن توجّه کرده‌اند و احتمالاً قصد داشته‌اند هنر خود را در این زمینه نشان دهند و اگر عادلانه قضاوت کنیم باید در این زمینه به آن‌ها نمره‌ی قبولی بدهیم. خصوصاً در صحنه‌هایی که پدر و پسر همدیگر را پیدا کرده‌اند و حالا پدر قصد دارد پسرش را با دنیای محل زندگی‌اش آشنا کند و صحنه‌هایی که دوربین زاویه دید «آدام» یا همان پسر پاگنده را نشان می‌دهد.

قصّه‌ی یک دانش‌آموز دست و پا چلفتی و ضعیف که توسّط هم‌کلاسی‌های بدجنس مورد اذیّت و آزار قرار می‌گیرد تا این‌که متوجّه می‌شود قدرت‌های عجیبی به دست آورده و به طور ناخواسته، هم‌کلاسی‌های شرور و بدجنسش را ادب می‌کند. یکی از دخترهای مدرسه هم دوست دارد با او صحبت کند؛ ولی او متوجّه نمی‌شود. این بخش از داستان را در فیلم‌های زیادی دیده‌ایم که مهم‌ترین آن‌ها مرد عنکبوتی است که دقیقاً همین ماجرا برایش اتّفاق می‌افتد. از طرف دیگر ماجرای پدر دانشمندی که مادّه‌ای مهم را اختراع کرده و یک گروه بدجنس قصد دارند او را وادار کنند تا برای‌شان کار کند، در غیر این صورت جان خانواده‌اش به خطر می‌افتد.

این سوژه‌ها و موضو

نظرات
ارسال نظرات

*با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود سایت تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
* نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

نام : ایمیل یا تلفن همراه :
متن :
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به مجتمع فرهنگی پژوهشی سازمان اوقاف و امور خیریه محفوظ می باشد.© 2014 | Designed by arpico