رهبری مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف
مرکز فرهنگی و پژوهشی اوقاف

نقد انیمیشن ، هتل ترانسیلوانیا


متن:
(کوچه باران)
همه‌ی هیولاهای دوست‌داشتنی!
ریحانه شاکر

انیمیشن هتل ترانسیلوانیا، از آن انیمیشن‌هایی است که با وجود انتقادهای فنی زیادی که به آن شده، خوش درخشیده. یک فیلم شلوغ و پُر از حرکت که عوامل سازنده‌ی آن، جزو بهترین‌های ساخت انیمیشن به‌حساب می‌آیند.
خلاصه‌ی داستان
کنت دراکولای مهربان که همسر، خانه و زندگی‌اش را به‌خاطر خشونت و بی‌رحمی انسان‌ها از دست داده، به جایی بسیار دور از شهر می‌رود و یک هتل پنج‌ستاره برای اقامت هیولاها می‌سازد. هیولاها سال‌هاست که از ترس انسانها خواب و خوراک ندارند و این هتل، مکان امنی است که می‌توانند بدون نگرانی در آن اقامت داشته باشند.
در یک طرف این قلعه، جنگلی پر از روح است و طرف دیگر هم قبرستانی در اشغال زامبی‌ها. دراک یا همان آقای دراکولا به‌خاطر ظلمی که انسان‌ها در حقش کرده‌اند، از آن‌ها متنفّر است و سعی می‌کند این فکر را به دخترش مِیویس هم تحمیل کند.
 برخلاف دراک، دخترش میویس به رفتن به دنیای انسان‌ها علاقه‌ی زیادی دارد و دراک به او قول داده است در تولد ١١٨سالگی‌اش، به او اجازه بدهد به دنیای انسانی برود. حالا تولد 118سالگی میویس است و تمام هیولاها که از انسان‌ها بدشان می‌آید، به قصر دراک آمده‌اند؛ هیولاهایی مثل فرانکنشتاین، مورای مومیایی، مرد نامرئی، دیوید اسپید و... .
میویس از پدرش اجازه می‌گیرد به دنیای انسانها برود. دراک یک دهکده‌ی کوچک با زامبیهایی که ماسک انسان را زده‌اند، ساخته و نشانی آن‌جا را به میویس می‌دهد.
وقتی میویس به دهکده می‌رسد، انسانها (زامبی‌ها) به او حمله می‌کنند. میویس به قصر بازمی‌گردد و حرفهای پدرش را درباره‌ی انسانها باور می‌کند.
اما داستان اصلی از جایی آغاز می‌شود که جوانی به‌ نام جاناتان، که عاشق طبیعت‌گردی است، به‌طور اتفاقی سر از قصر دراک درمی‌آورد و این سرآغاز ماجراهایی در داستان است.

دوست من، جن آبی!
درباره‌ی زامبی‌ها در دو شماره‌ی قبل صحبت کردیم. تأثیر مخرّب آن‌ها را به عنوان یک انسان‌نما در این انیمیشن هم می‌توانید ببینید.
اما چیزی که باعث شده ما این‌بار سراغ انیمیشن هتل ترانسیلوانیا برویم، زامبی‌ها نیستند؛ بلکه خود هیولاها و جناب دراکولاست.
تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا در این چند سال، ساخت انیمیشن‌هایی با موضوع هیولاها این‌قدر زیاد شده است؟
اصلاً هیولاها چه موجوداتی هستند؟ از کجا آمده‌اند و قرار است چه کنند؟
در فرهنگ فارسی این هیولاها «دیو» و در فرهنگ عرب «جن» و در فرهنگ لاتین demon یا jinn نام گرفته‌اند. جن به معنای چیزی است که پوشیده شده و منظور، پوشیده ماندن او از حواس ماست.
جن‌ها یا هیولاها میان فرقه‌های شیطانی، جایگاه ویژه‌ و مقدسی دارند. یکی از این جن‌ها که به شکل‌های مختلف در این انیمیشن وجود دارد، جن‌ یا هیولای آبی‌رنگ است. گروههای شیطان‌پرستی اعتقاد دارند که جن‌های آبی با به‌دست گرفتن جهان در دست لوسیفر (شیطان)، به دنیای انسان‌ها می‌آیند.
جن‌پرستان و گروهی به نام فراماسون‌ها که در همه کشورها وجود دارند و از گروه‌های شیطان‌پرستی حمایت می‌کنند، اعتقاد دارند که جن‌ها هنگام احضار، به رنگ آبی هستند.
جن آبی به عنوان هفتمین راز از فرامین شیطانی فراماسون‌ها، عنصری است که به اعتقاد آن‌ها باید در افکار مردم جهان نقش ببندد تا جن‌ها به عنوان یکی از بهترین دوست‌های بشر معرفی شوند. دوستانی قابل اطمینان از جنس آتش و شخصیت‌هایی که فیلم‌ساز با آگاهی کامل و هدفمند به ترویج قدرت و برتری آن‌ها در رسانه‌های جهان پرداخته است؛ جن غول آبی چراغ جادو، اسمورف‌های دوست‌داشتنی آبی، جیمز سالیوان (هیولای آبی شرکت هیولاها)، جن‌های آبی آواتار و همین‌طور انیمیشن هتل ترانسیلوانیا... جزو این هدف هستند.
حتی در انیمیشن هتل ترانسیلوانیا شخصیت اصلی، یعنی جاناتان، برای حضور در هتل با

نظرات
ارسال نظرات

*با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود سایت تاثیر کاملا موثری ایفا می کند لذا خواهشمند است ما را از نظرات ارزنده ی خود محروم نفرمایید.
* نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

نام : ایمیل یا تلفن همراه :
متن :
تمامی حقوق این پایگاه متعلق به مجتمع فرهنگی پژوهشی سازمان اوقاف و امور خیریه محفوظ می باشد.© 2014 | Designed by arpico